Vai Jūs esat aizdomājušies par to, kāpēc ir tik laba pašsajūta pēc pastaigas pa mežu, pie jūras vai kalnos? Gaiss dabā, ārpus pilsētas ir tīrs, spirdzinošs un pat atveseļojošs. Tas ir piesātināts ar „gaisa vitamīniem” – negatīviem skābekļa aerojoniem, kuru tik ļoti trūkst mūsu dzīvokļos, mājās, birojos, medicīnas iestādēs un citās iekštelpās. Iekštelpās gaiss patstāvīgi atjaunoties un attīrīties nespēj, ja nav ventilācijas. Toties to var panākt ar bipolāro gaisa jonizēšanu. Kas tā ir, kur un kāpēc vispār jonizēt gaisu?
Kas ir bipolārā gaisa jonizēšana?
Bipolārie jonizatori ražo pozitīvi un negatīvi uzlādētus gaisa daļiņu jonus, tajā skaitā arī skābekļa jonus. Jonu koncentrāciju gaisā mēra ar speciālu mēraparātu, kas nosaka pozitīvo un negatīvo jonu skaitu vienā kubikcentimetrā gaisa. Skābekļa joni nav nekas cits, kā skābekļa molekula, kuras atoms ir vai nu zaudējus, vai saņēmis papildu elektronus. Zaudētie elektroni no molekulas atoma veido pozitīvo gaisa jonu, bet papildus saņemtie elektroni – negatīvo jonu. Labā iekštelpu gaisā jābūt vismaz 600 – 1000 negatīvajiem joniem vienā kubikcentimetrā. Dabā pozitīvo jonu ir nedaudz vairāk par negatīvajiem joniem attiecībā 5:4. Kā dabiskie jonizācijas enerģijas avoti var būt saule, zemes garozas radioaktīvais fons, kosmiskais starojums, ūdens pilienu berze, gaisa masu kustības berze, magnētiskās vētras u.c. Sadzīvē jonus iegūst ar elektriskām iekārtām, kuras jonu ražošanai izmanto tā saucamo “aukstās plazmas” tehnoloģiju. Šadas iekārtas sauc par bipolārajiem gaisa jonizatoriem.Skābekļa joni ar negatīvo lādiņu ir bioloģiski aktīvi, ātri kustas un ir ārkārtīgi nepieciešami mūsu organismam. Tie izplatās iekštelpās un aptver visas gaisu piesārņojušās cietās daļinas (putekļus), vīrusus un baktērijas. Tā gaiss attīrās no alergēniem un bagātinās ar negatīvi lādētiem aerojoniem, tas vitaminizējas.
Jonizators padara gaisu telpās tīru un svaigu, gandrīz kā pēc negaisa. Klīniskie pētījumi apstiprinājuši, ka tāda aerojonu profilakse stiprina imūnsistēmu, rada labvēlīgus apstākļus bronhiālās astmas, hroniska bronhīta, bezmiega u.c. slimību ārstēšanai. Svaigs gaiss ir labvēlīgs vielmaiņai un uzlabo pašsajūtu. Tādā veidā negatīvie joni darbojas kā gaisa kvalitātes uzlabotāji. Diemžēl iekštelpu gaisā negatīvi lādētu jonu praktiski nav, bet tieši tiem ir tieša ietekme uz cilvēku pašsajūtu, dzīves kvalitāti un tikai tie nodrošina iekštelpu gaisa pastāvīgu atjaunošanos. Gaisā, ko elpojam iekštelpās, atrodas miljardiem mikroskopisku daļiņu – putekļi un putekļu ērcītes, kvēpi, ziedputekšņi, vīrusi, baktērijas u.c. Visu šo “kokteili” mēs uzņemam savā organismā, to ieelpojot.
Kur un kāpēc ir svarīgi jonizēt gaisu?
Palielinoties gaisa piesārņojumam iekštelpās, negatīvo jonu daudzums mazinās. Pasliktinās cilvēka pašsajūta, jo ar gaisu, ko mēs elpojam, mēs ieelpojam problēmas. Telpās, kur ilgu laiku uzturas daudz cilvēku, palielinās ogļskābās gāzes, jeb CO2 līmenis, kad cilvēki sāk just nogurumu, kļūst arvien grūtāk koncentrēties, nereti rodas citas diskomforta situācijas. Pozitīvie joni ir kaitīgi mūsu veselībai, jo samazinās serotonīna līmenis, paātrinās elpošana, mazinās koncentrēšanās spējas, rodas nogurums un galvassāpes, rodas trauksmes sajūta, pieaug pesimisms un apātija. Veselībai nelabvēlīgo pozitīvo jonu galvenie avoti iekštelpās ir biroja tehnika, kondicionieri, apkure, dažādas elektriskās ierīces, sintētiskie materiāli, putekļi un tvaiki.
Tādēļ, gaisa jonizatori ir ļoti noderīgi:
- iekštelpās atrodas daudz biroja un citas elektrotehnikas;
- medicīnas iestādēs;
- privātās iekštelpās ar zemu gaisa apmaiņu;
- cilvēkiem ar elpošanas un alerģijas problēmām.
Gaisa bipolārās jonizācijas ieguvumi:
- Nepatīkamo smaku, kā arī smaržu neitralizācija (smaku molekulu oksidēšana).
- Gaisa bagātināšana ar aktīvo skābekli.
- Gaisa piesārņojuma cieto daļiņu kontrole. Skābekļa pozitīvie un negatīvie joni piesaistās pie tām putekļu daļiņām, kuras savu mikroskopisko izmēru dēļ nekad nenosēžas un uzlādē tās ar dažādiem lādiņiem. Rezultātā šīs mikrodaļiņas savstarpēji salīp, apvienojoties palielinās, nosēžas uz virsmām un kļūst nofiltrējamas.
- Novērsts „slimās ēkas” sindroms.
- Novērsta iespēja saindēties ar pozitīvo jonu pārprodukciju.
- Statiskās elektrības novēršana.
- Cilvēku labsajūtas, dzīves kvalitātes un darba apstākļu uzlabošana.
Bipolārās gaisa jonizēšanas iekārtas
SIA “OZONE TECH” piedāvā sekojošas gaisa jonizēšanas iekārtas: 1) ventilācijas sistēmās instalējamas iekārtas; 2) pie griestiem stiprināmas iekārtas un 3) pārnēsājamas iekārtas. Visefektīvākais risinājums ir jonizācijas iekārtu uzstādīšana ventilācijas sistēmā. Tas nodrošina lielu iekštelpas daļu ar jonizētu gaisu un ir visekonomiskākais risinājums. Ja nav ventilācijas sistēmas, tad var jonizatoru var uzstādīt katrā telpā pie griestiem vai sienas. Jonizatorus darbina nepārtraukti. Pārnēsājamos jonizatorus izmanto kādu īslaicīgu problēmu risināšanai vairākās telpās. Firma piedāvā Zviedrijā ražotus Aircode jonizatorus un Vācijā ražotus Bioclimatic jonizatorus.