Skip links

Kas kopīgs vīrusiem un pelējuma sēnei?

Vīrusi un pelējuma sēne uzturas tur, kur tiem ir labvēlīgi apstākļi, kā paaugstināts mitrums, tumšas un nevēdinātas telpas. Vīrusu iekštelpās atnes pats cilvēks, pelējuma sēnei cilvēks pats ir radījis labvēlīgus apstākļus. Bet, cilvēkam sadzīvot ar vīrusiem un pelējuma sēni nav labi, es teiktu, ka tas nav veselīgi. Tādēļ jādara viss, lai vīrusiem un pelējuma sēnei nepatiktu pie cilvēkiem dzīvot.

Lai pelējuma sēne veiksmīgi attīstītos, tai ir nepieciešami labvēlīgi apstākļi: 1) mitrums 2) siltums; 3) barība; 4) skāba vide; 5) tumsa. Ja tas viss jums ir dzīvojamā telpā, tad noteikti tur ir arī pelējums. Ar pelējumu saprot visas mikroskopiskās sēnes, kas aug daudzšūnu diegu jeb hifu (1) veidā, kurām veidojas sporu galviņas (2) un micēlijs (3). Parasti pelējums aug kolonijās un, to var uzskatīt par vienu organismu. Micēlijs ir pelējuma organisma paslēptā daļa ar kuru tiek uzņemta barība, kas var atrasties pārtikas produktos, sienās, griestos, pat betona grīdā, ja tikai tur ir organiskas izcelsmes barība ko „ēst”. Tādēļ, nekad nevajag pelējuma redzamo daļu fiziski notīrīt no virsmas, jo tajā paliks micēlijas smalkais tīklveida veidojums, kurš turpinās dzīvot un vairoties.

Ir daudz vienkāršu lietu, ko šajā sakarā var darīt. Jāsāk ar regulāru iekštelpu vēdināšanu un optimālu temperatūras režīma nodrošināšanu. Ar vēdināšanu nodrošina slimo gaisa pilienu un pelējuma sporu izkļūšanu no iekštelpām, lai tās neieelpotu cilvēks. Optimāla iekštelpu gaisa temperatūra 18-22 grādi pēc Celsija nodrošinās arī normālu mitruma daudzumu 40-60 procenti, kurā vīrusiem un sporām būs neērti kustēties un vairoties. Bet, visvairāk vīrusiem un pelējuma sporām nepatīk, ja iekštelpa tiek ozonēta. Ozons gāzveida formā tiks klāt vīrusiem un sporām jebkurā iekštelpas vietā. Ozona aktīvais skābekļa atoms iedarbosies uz vīrusa šūnapvalku, tādā veidā to iznīcinot. Sporas tiks oksidētas un tās nevarēs tālāk vairoties.

Iegūtie labumi pēc iekštelpu ozonēšanas: 1) tiek iznīcināti visi vīrusi un baktērijas gaisā un uz virsmām; 2) tiek iznīcināta pelējuma sēne, bet sporas nav spējīgas vairoties; 3) tiek iznīcinātas visas smakas; 4) pārpalikušais ozons sadalās par skābekli; 5) nepaliek nosēdumi un citi ķīmiski savienojumi. Īpaši priecīgi par ozonētu iekštelpu gaisu ir arī cilvēki ar alerģiskām slimībām un asmu.

Pēc ozonēšanas iekštelpu gaiss ir sterils. Kas notiks tālāk? To zina tikai cilvēks, kas tur dzīvo. Ja apstākļi pelējuma sēnei joprojām būs labvēlīgi, tā atgriezīsies. Ja ciemos atnāks slims cilvēks un viņam klepojot, runājot, šķaudot, apkārt veidosies aerosola mākonis, tas iekštelpas gaisā atkal atnesīs vīrusu.

Tāpēc domā līdzi un sargā sevi! Ja gribēsi, ozons var Tev palīdzēt. Ja nedomāsi, arī ozons nepalīdzēs.